Instytucja nadzorująca:
Narodowe Centrum Nauki
Kierownik projektu:
dr Nataliya Babayevska
Budżet:
34 650,00 PLN
Data rozpoczęcia:
12.2019
Czas trwania:
12 miesięcy
Numer umowy:
2019/03/X/ST5/01281
Materiały wielofunkcyjne, w których łączy się dwie lub więcej właściwości cieszą się obecnie ogromnym zainteresowaniem w dziedzinach takich jak optyka, fotonika, elektronika, czy biomedycyna. Interesujące z punktu widzenia zastosowania w biomedycynie są materiały, które łączyłyby zarówno właściwości magnetyczne jak i fluorescencyjne, oraz byłyby przy tym biokompatybilne. Jednym z dobrze znanych materiałów, który spełnia wymagania biokompatybilności, oraz charakteryzuje się również unikatowymi właściwościami luminescencyjnymi jest tlenek cynku (ZnO). Związki zawierające jony Gd3+ są dobrze znanymi środkami kontrastującymi w MRI. Kolejnym istotnym czynnikiem, który determinować może zastosowanie nanomateriału w biomedycynie jest rozwinięta powierzchnia właściwa. W tym celu wykorzystać można materiały typu MOF.
Głównym celem projektu jest synteza oraz kompleksowa charakterystyka nowych wielofunkcyjnych materiałów typu rdzeń-powłoka ZnO:Gd@MOF jako potencjonalnej platformy o odpowiednich właściwościach fluorescencyjnych i kontrastujących w rezonansie magnetycznym.
Połączenie doskonałych właściwości luminescencyjnych rdzenia (ZnO), właściwości magnetycznych domieszki (Gd), wysokiej porowatości powłoki, a także wykorzystanie prostej syntezy pozwoli na uzyskanie materiału wielofunkcyjnego i wykorzystanie go w przyszłości, jako nowy potencjalny biomarker, nośnik leku i środek kontrastujący w obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (MRI).