Kierownik projektu:
kierownik prof. dr hab. Grzegorz Przybylski, Koordynator CNBM: dr Tomasz Zalewski
Budżet:
1 874 340,00 PLN (200 000,00 PLN – CNBM)
Numer umowy:
Pierwszy Polsko-Chiński konkurs bilateralny, nr umowy WPC1/BCL/2019
Projekt realizowany jest w konsorcjum, którego liderem jest Instytut Genetyki Człowieka PAN, a badania obrazowe z wykorzystaniem techniki MRI realizowane są w Centrum NanoBioMedycznym UAM, które jest partnerem w tym konsorcjum.
Nowotwory z komórek T stanowią zróżnicowaną grupę białaczek i chłoniaków charakteryzujących się agresywnym przebiegiem i złą prognozą. Wcześniej wykazaliśmy, że supresja genu BCL11B prowadzi do apoptozy nowotworowych komórek T, nie wpływając na przeżycie prawidłowych komórek T. Co więcej, limfocyty T z wyciszonym BCL11B ulegają konwersji do komórek NK (ITNK), nabywając aktywność antynowotworową. Celem tego projektu jest ustalenie efektu terapeutycznego supresji genu BCL11B w nowotworach z komórek T. Badania przeprowadzone zostaną w dwóch różnych modelach ostrej białaczki limfoblastycznej z komórek T (T-ALL): ksenoprzeszczepu komórek T-ALL
pacjenta do myszy NSI i transgenicznych myszy z ludzkimi onkogenami SCL i LMO1, spontanicznie rozwijającymi T-ALL, z indukowalnym knock-outem BCL11B. Oczekujemy, że supresja BCL11B doprowadzi do apoptozy nowotworowych komórek T i wytworzenia anty-nowotworowych komórek ITNK, skutkując przedłużonym przeżyciem myszy. Projekt dostarczy oryginalnej wiedzy na temat roli genu BCL11B w nowotworach z komórek T i przyczyni się do opracowania metody supresji BCL11B mogącą być zastosowaną w leczeniu ludzi.
Obszar badawczy: